Medicalpark
Neolife
Medilife
Florence
liv-hospital
Romatem

Трансплантація кісткового мозку

кістковий мозокТрансплантація або пересадка кісткового мозку - це процедура, яка використовується при лікуванні, як дорослих, так і дітей, які страждають на лейкоз (рак крові), а також при апластичної анемії, страждаючих лімфомами (такими, як лімфогрануоматоз або лімфомаХоджкіна), множинною мієломою, серйозними порушеннями імунітету.

Кістковий мозок - являє собою губчасту тканину, яка знаходиться в грудині, кістках черепа, стегнових кістках, ребрах і в хребті містить стовбурові клітини , з яких виробляються клітини крові. Кров складається з білих кров'яних клітин - лейкоцитів які захищають організм від інфекцій, червоних кров'яних клітин - еритроцитів які є переносники кисню, і тромбоцитів дозволяють крові згортатися.

Коли стовбурові клітини кісткового мозку починають неправильно функціонувати, а саме продукувати надмірну кількість дефектних або незрілих клітин крові розвивається лейкоз, а коли кістковий мозгрезко зменшує їх вироблення це веде капластіческой анемії.

Дефектні або незрілі клітини крові заповнюють кістковий мозок і кровоносні судини, витісняють з кровотоку нормальні клітини крові і можуть поширюватися в інші тканини й органи. Для руйнування хворих клітин крові та кісткового мозку потрібні великі дози химеотерапии та/або радіотерапії. Таке лікування пошкоджує не тільки дефектні, а й здорові клітини кісткового мозку.
При пересадці кісткового мозку, хворий відсталий мозок пацієнта руйнується, і здоровий кістковий мозок донора вводиться в кровоносне русло пацієнта. При успішної трансплантації, пересаджений кістковий мозок мігрує в порожнині у великих кістках, приживається і починає продукувати нормальні клітини крові.

Якщо використовується кістковий мозок, отриманий від ідентичного близнюка, така пересадка називається - сінгенной, або ж алогенної, якщо кістковий мозок отриманий від донора. При алогенних (тобто не від родича) пересадці, донорський кістковий мозок, запроваджуваний пацієнтові, повинен генетично відповідати його власним настільки, наскільки це можливо. Для визначення сумісності донора і реципієнта проводяться спеціальні аналізи крові.

Якщо донорський кістковий мозок недостатньо генетично відповідає тканинам реципієнта, він може сприйняти тканини його організму, як чужорідний матеріал, атакує і почне руйнувати його. Цей стан відомо як реакція - трансплантат проти хазяїна (graft -versus-hostdisease (GVHD)) і може бути небезпечною для життя хворого. З іншого боку, імунна система пацієнта може зруйнувати пересаджений кістковий мозок. Це називається - реакція відторгнення (graftrejection)
У деяких випадках пацієнт може бути донором кісткового мозку сам для себе. Це називається аутологічна пересадка і вона можлива, якщо хвороба, що вражає кістковий мозок, знаходиться в стадії ремісії, або ж коли стан, що вимагає лікування, що не зачіпає кістковий мозок (наприклад, при раку грудей, яєчників, лімфогранульоматозі, неходжкінскіхлімфомах і пухлинах мозку).

ПІДГОТОВКА ДО ПЕРЕСАДЦІ

Успішна трансплантація кісткового мозку можлива, якщо пацієнт "достатньо здоровий" для того, щоб мати можливість пройти таку серйозну процедуру, якої є трансплантація кісткового мозку. Вік, загальний фізичний стан, діагноз і стадія хвороби-все це береться до уваги, коли вирішується, чи може пацієнт піддатися пересадке.До трансплантації пацієнтові проводять безліч тестів.

Дослідження стану серця, легенів, нирок та інших життєво важливих органів так само використовується для отримання інформації про їх вихідному рівні, щоб після трансплантації кісткового мозку можна було порівнювати і визначати, чи відбулося поліпшення какой то функції. Попередні тести зазвичай проводять в амбулаторному порядку до госпіталізації.

Важливу роль, при трансплантації кісткового мозку, грає маса дрібниць, знання та облік яких може дуже суттєво вплинути на результати пересадки. Успішна пересадка кісткового мозку вимагає наявності високопрофесійної медичної команди- лікарів, медсестер, допоміжного персоналу, які мають хороший досвід у цій галузі і готові негайно розпізнавати і відреагувати на можливі проблеми і побічні ефекти.

Тому правильний вибір клініки для проведення трансплантації кісткового мозку має істотне значення для отримання бажаного результату. У клініках які спеціалізуються напересадке кісткового мозгапрограмма трансплантації обов'язково включає надання, як пацієнтам та членам їх сімей, емоційної та психологічної підтримки перед, під час і після пересадки.

ОТРИМАННЯ кісткового мозку від ДОНОРА

отримання кісткового мозку від донораТрансплантація сьогодні рятує тисячі життів щорічно, але до жаль, майже 70 відсотків потребують пересадки не проходять її через неможливість знайти сумісного донора.

Існує всього лише 35% шанс, що у пацієнта виявиться брат або сестра, чий кістковий мозок відмінно підійде. Якщо пацієнт не має відповідних для пересадки родичів, донор може бути виявлений в міжнародному регістрі донорів кісткового мозку, або ж може бути використана пересадка неповністю сумісного кісткового мозга.Незавісімо від того, чий кістковий мозок - донора або самого пацієнта або родича використовується для трансплантації, процедура забору кісткового мозку проводиться в операційній, зазвичай під загальним наркозом. Це сприяє мінімального ризику і мінімізує неприємні відчуття.

У той час, як пацієнт перебуває під наркозом, спеціальна голка вводиться в порожнину стегнової кістки ноги або клубової кістки таза.Колічество потрібного для пересадки кісткового мозку залежить від розміру пацієнта і концентрації клітин кісткового мозку у взятому речовині. Зазвичай забирають від 950 до 2000 мілілітрів суміші, що складається з кісткового мозку і крові. Хоча це кількість здається великим, реально воно складає тільки приблизно 2% від обсягу кісткового мозку людини і організм здорового донора заповнює його протягом чотирьох тижнів.

Після процедури забору кісткового мозку, донор може відчувати певний дискомфорт в місці проколів, біль зазвичай подібна до тієї, яка буває після сильного падіння на лід і в основному знімається знеболюючими таблетками. Донор, як правило, виписується з лікарні на наступний день і може повернутися до звичайної діяльності в найближчі кілька днів.
При аутологічної трансплантації, забраний кістковий мозок заморожується і зберігається за температури від -80 до -196 градусів Цельсія до дати пересадки. Він може спочатку очищатися, щоб витягти залишилися ракові клітини, які не можуть бути ідентифіковані під мікроскопом.

При алогенних трансплантації кістковий мозок може оброблятися для вилучення Т-лімфоцитів, щоб зменшити ризик стану- «трансплантат проти хазяїна» (graft-versus-hostdisease) .Затем кістковий мозок переноситься прямо в палату пацієнта для внутрішньовенного введення.

РЕЖИМ ПІДГОТОВКИ ДО ПЕРЕСАДЦІ

У процесі підготовки пацієнтові в крупну вену зазвичай в районі шиї вводиться маленька гнучка трубочка, що називається катетером. Цей катетер потрібно для введення пацієнтові ліків і продуктів крові, для забору аналізів крові під час курсу лікування, а так само щоб виключити сотні проколів вен на руках.

Перебуваючи в відділення трансплантації кісткового мозку, протягом декількох днів пацієнт піддається хіміотерапії та/або опроміненню, яка руйнує його власний кістковий мозок і ракові клітини і звільняє місце для нового кісткового мозку. Це називається conditioning або підготовчий режим. Доза хіміотерапії, яка дається пацієнту протягом підготовки, істотно більше, ніж ті дози, які вводяться хворим, страждаючим захворюваннями, що не вимагають пересадки кісткового мозку. Пацієнти можуть відчувати слабкість, нудоту і дратівливість. Щоб мінімізувати неприємні відчуття в більшості центрів з трансплантації кісткового мозку хворим вводяться препарати проти нудоти.

ПРОЦЕДУРА пересадка кісткового мозку

Сама процедура з пересадки кісткового мозку проводиться через один - два дні після проведення хіміотерапії та/або опромінення. Кістковий мозок вводиться внутрішньовенно, подібно переливання крові. Трансплантація не є хірургічною процедурою, тому вона проводиться в палаті пацієнта, а не в операційній. Під час пересадки кісткового мозку, у пацієнта часто перевіряють, чи немає у нього підвищення температури, ознобу, болю в грудях.

Пересадка кісткового мозку - це фізично, емоційно і психічно важка процедура, як для пацієнта, так і для його близьких. Пацієнт потребує і повинен всю отримати максимально можливу допомогу, щоб впоратися з усім цим. Уявіть ознаки важкого грипу - нудоти, блювоти, лихоманки, проносів, надзвичайної слабкості. Тепер представите, на що це схоже, коли всі ці симптоми тривають не протягом декількох днів, а протягом кількох тижнів.

Після закінчення пересадки, починаються дні і тижні очікування, протягом цього періоду пацієнт відчуває себе дуже хворим і слабким. Ходьба, тривале сидіння в ліжку, читання книг, розмова по телефону, візити друзів і навіть перегляд телепередач вимагають від хворого більше енергії, чого він має. Ускладнення, які можуть розвиватися після пересадки кісткового мозку, такі як інфекції, кровотечі, реакції відторгнення, проблеми з печінкою, можуть викликати додатковий дискомфорт. На додаток, в роті можуть з'являтися виразки, які ускладнюють їжу і роблять ковтання болючим. Однак болю зазвичай добре піддаються контролю за допомогою медикаментів. Іноді виникають тимчасові психічні порушення, які можуть лякати пацієнта та його рідних, проте потрібно усвідомлювати, що ці порушення проходять.

приживлення КІСТКОВОГО МОЗКУ

Перші 2-4 тижні після пересадки кісткового мозку є найбільш критичними. Поки пересаджений кістковий мозок мігрує в кісткові порожнини великих кісток, вкорениться там і почне продукувати нормальні клітини крові, він дуже схильний будь-якої інфекції і має виражену схильність до кровотеченіям.Переліваніе тромбоцитів допомагає боротися з кровотеченіямі.Паціенти після алогенних пересадки отримують так само додаткові препарати, що дозволяють попередити і контролювати реакцію «трансплантат проти хазяїна». Щоб допомогти попередити і подолати інфекцію, а також мінімізувати ризик зараження пацієнта вірусами і бактеріям пацієнтові даються безліч антибіотиків і переливань крові. Відвідувачі та персонал госпіталю миють руки антисептичним милом і в деяких випадках надягають захисні халати, рукавички і маски, заходячи до палати паціента.Етім правилам слід і сам пацієнт при покиданні палати він повинен надягати маску, халат і рукавички, які є бар'єром проти бактерій і вірусів, і попереджати оточуючих, що він сприймає інфекціі.Свежіе фрукти, овочі, рослини і букети квітів заборонено вносити в палату пацієнта, оскільки вони часто є джерелами грибків і бактерій, які становлять небезпеку для хворого.

Аналізи крові повинні забиратися щодня, щоб визначити, як іде приживлення нового кісткового мозку, і оцінити стан функцій організму. Після того, як пересаджений кістковий мозок остаточно приживається і починає продукувати достатню кількість здорових еритроцитів, лейкоцитів і тромбоцитів, пацієнт поетапно перестає бути залежним від введення антибіотиків, переливань крові і тромбоцитів, які поступово стають не потрібні. Якщо не розвинулися, які або додаткові ускладнення пацієнт виписується з лікарні. Після пересадки кісткового мозку в типових випадках пацієнти проводять у госпіталі від 4 до 8 тижнів.

Як впоратися з емоційним стресом

На додаток до фізичного дискомфорту, пов'язаного з пересадкою кісткового мозку, існує так само емоційний і психічний дискомфорт. Деякі пацієнти знаходять, що психологічний стрес у цій ситуації для них навіть більш важкий, ніж фізичний дискомфорт.

Психологічний і емоційний стрес пов'язаний з декількома факторами:

По перше, пацієнт, який підлягає пересадці кісткового мозку, вже травмований тим фактом, що він страждає хворобою, що загрожує його жізні. Хоча пересадка дає йому надію на лікування, перспектива піддатися тривалої, важкої медичної процедури, яка не гарантує успіху, не радує.

По друге, пацієнти, що піддаються пересадці, можуть відчувати себе вельми самотніми та ізольованими. Спеціальні заходи, прийняті, щоб захистити хворих від інфекції, в той час як їх імунна система порушена, можуть викликати відчуття, що вони відірвані від решти всього світу і майже від усіх звичайних людських контактов.Ето почуття ізоляції випробовується пацієнтом якраз тоді, коли він максимально потребує фізичному контакті і підтримці з боку сім'ї та друзів.

Відчуття беспомощності- це так само звичайне переживання серед пацієнтів, подвергнувшихся пересадки кісткового мозку, що викликає у них почуття гніву або негодованія.Для багатьох з них нетерпимо відчуття, що їхнє життя повністю залежить від сторонніх людей, вони так само відчувають себе ніяково, коли змушені залежати від сторонньої допомоги в щоденних гігієнічних процедурах, типу вмивання або користування туалетом.

Відновлювальний період нагадує американські гірки-в какой то день пацієнт почуває себе багато краще, а в наступні кілька може знову відчути себе важко больним.Ожіданіе того щоб аналізи крові повернулися до безпечних значень і того щоб побічні явища нарешті зникли, збільшує емоційну травму.

ВИПИСКА З ЛІКАРНІ

Після виписки з лікарні, пацієнт продовжує процес відновлення будинку протягом ще від двох до чотирьох місяців і не може повернутися до своєї звичайної роботи, принаймні, в найближчі півроку після трансплантаціі.Чтоби контролювати відновлення пацієнтові необхідні часті відвідування лікарні, для того щоб вводити видужуючому лікарські препарати і при необхідності проводити переливання крові.Хотя пацієнт почуває себе досить добре, щоб покинути лікарню, процес його відновлення ще далекий від завершенія.В протягом перших кількох тижнів він все ще відчуває себе занадто слабким, щоб робити що або, окрім як спати, сидіти, і трохи прогулюватися біля будинку. Протягом до шести і більше місяців з дня трансплантації, лейкоцити пацієнта часто знаходяться ще на занадто низькому рівні, щоб забезпечувати достатній захист від вірусів і бактерій, що зустрічаються в звичайному житті, тому контакти з широкою публікою повинні бути обмежені. Людині, що проходить відновлення після пересадки кісткового мозку, заборонено відвідувати кінотеатри, гастрономи, універмаги, і т.д. Такі люди обов'язково повинні надягати захисну маску, коли ризикують вийти з дому.

ЖИТТЯ ПІСЛЯ трансплантації кісткового мозку

Для нового кісткового мозку може знадобитися близько року, щоб він почав функціонувати, як свій власний. Життя після пересадки може бути і радісно хвилюючою, і тривожною. З одного боку, це захоплююче відчуття, знову відчувати себе живим, після того як був так близько до смерті, з іншого у пацієнта завжди залишається занепокоєння, що хвороба знову може повернутися. Крім того, звичайні безневинні слова або події можуть іноді викликати важкі спогади про період пересадки, навіть через тривалий час після повного виздоровленія.Может знадобитися багато часу, щоб пацієнт впорався з цими труднощами, хотябольшінство пацієнтів знаходить, що їх якість життя покращився після пересадки.

А ЧИ ВАРТО?

Так! Для більшості пацієнтів, які очікують пересадки кісткового мозку, альтернативою є майже неминуча смерть.

Пересадка кісткового мозку

Не дивлячись на те, що пересадка може бути болісним періодом, більшість перенесли її знаходять, що перспектива повернення до повноцінного здорового життя після пересадки варто всіх зусиль.


Донор. Питання та відповіді:

У: Як шукається донор кісткового мозку або гемопоетичних стовбурових клітин?

O: Кожна людина успадковує від своїх батьків унікальний генотип. Природно, в першу чергу, потенційний донор шукається серед найближчих родичів пацієнта. Імовірність того, що рідні брати чи сестри можуть один для одного служити донором, становить близько 25%.