Medicalpark
Neolife
Medilife
Florence
liv-hospital
Romatem

Рак це не вирок!

Сподіваємося саме так Ви будете думати прочитавши цю статтю.

Пухлина, рак, все частіше люди чують цей діагноз, який звучить як вердикт, але чи так це?

Рак Пухлиною - називають надлишкові патологічні розростання тканин, складаються з якісно змінених, що втратили диференціацію клітин організму. З прийнятих в медицині термінів, що позначають пухлинний процес, найбільш часто вживаються наступні: тумор - tumores, новоутворення - neoplasma, бластома - blastomata, - остання найбільш повно відображає сутність процесу.

Пухлина може виникнути в організмі в будь-якому місці, але звідки і як вона там з'являється? Весь наш організм складається з мільйонів клітин, м'яз складається з м'язових клітин, мозок - з мозкових клітин, кістка - з кісткових і т.д. Клітини не залишаються одними і тими ж все життя, а постійно оновлюються. Одні старіють і відмирають, інші замінюють їх, розмножуючись і потрапляючи на їхнє місце. Це добре узгоджений процес зростання та оновлення. Розмноження або поділ клітин зазвичай відбувається так: клітина ділиться посередині і з неї виходять дві абсолютно однакові клітини, які можуть точно таким же способом розмножуватися далі. Однак іноді трапляється так, що одна клітина може раптом зробитися хворий і змінитися так, що не буде більше слідувати правилам, які у організмі. Вона починає ділитися частіше, не маючи в тому нуждиі тому незабаром утворюється скупчення клітин, які займаються тільки тим, що ростуть і діляться. Таким чином здорові сусідні клітини відтісняються в сторону, через це через деякий час вже і зовні стає помітно місце, наприклад, у молочній залозі, яке на дотик відрізняється від свого оточення - це і є пухлина або тумор. У свою чергу за характером і темпами росту пухлини поділяються на доброякісні та злоякісні.

Доброякісні пухлини - tumorbenignum, ростуть повільно, можуть існувати роками, не збільшуючись. Вони оточені власною оболонкою. При зростанні, пухлина відсуває навколишні тканини, не руйнуючи їх. Гістологічна будова пухлини незначно відрізняється від тканини, в якій вона розвивалася. Тому доброякісні пухлини носять назви власних тканин, із яких вони розвинулися, з додаванням суфікса "ома" від грецького терміна "онкома" (пухлина). Наприклад, пухлина з жирової тканини - ліпома, із сполучної - фіброма, із м'язової - міома, із кісткової тканини - остеома і т. Д. Видалення доброякісної пухлини з її оболонкою веде до повного виліковування хворого. Інші, які руйнують сусідні клітини, ми називаємо злоякісними.

Злоякісні пухлини - tumormalignum, ростуть значно швидше. Оболонки не мають. Пухлинні клітини і їхні тяжі проникають у навколишні тканини (інфільтративний ріст), ушкоджуючи їх. Проростаючи в лімфатичну або кровоносну судину, вони струменем крові чи лімфи можуть переноситися в лімфатичні вузли або віддалений орган і утворювати там вторинне вогнище пухлинного росту - метастаз. Гістологічна картина злоякісної пухлини значно відрізняється від тканини, із якої вона розвинулася. Клітини її атипові, поліморфні, із великою кількістю мітозів. Характерною ознакою пухлинної тканини є анаплазія - повернення до більш примітивного типу. Морфологічно це проявляється втратою диференціації, функціонально - утратою специфічної функції.

Розрізняють злоякісні пухлини епітеліальної природи - раки, і виникли з похідних мезенхіми - саркоми.

До 90% усіх злоякісних пухлин складають раки. Тому всі злоякісні утвори прийнято називати раковими, а заходи щодо боротьби зі злоякісними пухлинами - протираковими заходами.

З цього моменту наша розмова піде тільки про злоякісні пухлини.

Досі так і повністю не з'ясована точна причина виникнення деяких видів раку це може бути пов'язано з:

 • генетичними порушеннями;
 • неправильним харчуванням (занадто багато жирів, маринованих продуктів, продуктів з цвіллю, консервованого м'яса (з нітритами і нітратами в якості консервантів), копчених продуктів, і при цьому недостатньо фруктів, овочів і клітковини)
 • курінням;
 • занадто частим вживанням алкоголю;
 • нездоровим сексуальною поведінкою (занадто часта зміна партнерів);
 • вірусами (гепатит В і С);
 • вплив ультрафіолетових променів;
 • впливом радіації;
 • впливом хімікатів;

а також через дії речовин, званих канцерогенами.

Рак може протягом довгого часу ніяк не виявляти себе. Так як ми не перебуваємо під постійним наглядом лікарів, слід бути більш уважним до свого організму і не пропустити ніяких симптомів, особливо якщо якісь ознаки спостерігаються протягом тривалого часу.

Для виявлення будь-якого з виду раку існує ряд характерних ознак.

1. Хворобливі відчуття. У початковій стадії це не болю, а відчуття дискомфорту в певному органі.
2. Швидка втрата ваги. Пухлина змушує організм виробляти речовини, що порушують метаболічні процеси, отчого людина худне за кілька місяців.
3. Постійна слабкість. Продукти життєдіяльності ракової пухлини викликають інтоксикацію, слабкість, анемію.
4. Підвищена температура. Пригноблена пухлиною імунна система реагує підвищенням температури.
5. Зміна стану волосся і шкіри. Через порушення обмінних процесів відбуваються і зовнішні зміни.

Запідозривши у себе навіть кілька симптомів, варто звернутися для початку хоча б до терапевта.

Будьте уважні до свого стану і оцінюйте всі зміни в організмі:

 • Ознаками раку кишечника, сечового міхура, простати або нирок можуть бути такі симптоми як - зміна функцій кишечника або сечового міхура. Кров у сечі є найпершим і основною ознакою.
 • Рак шкіри може нагадувати кровоточать виразки, які довго не проходять, а також може бути виражений зміною кольору і форми родимки або бородавки.
 • Незвичайні кровотечі, кров в слині або мокротинні, а також минаючий кашель може бути ознакою раку легенів.
 • Кров у випорожненнях може означати рак товстої або прямої кишки.
 • Вагінальні кровотечі можуть означати рак матки чи шийки матки.
 • Кров'янисті виділення з соска, ущільнення або шишки в області грудей можуть бути ознакою раку грудей.
 • Постійні виразки в роті можуть ознакою раку ротової порожнини.
 • Симптомами які вказують на рак гортані, щитовидної залози, а також шлунку або стравоходу, можуть бути не тільки порушення травлення або утруднене ковтанням, а й хриплость голосу.

На жаль, все це ознаки заболеваніяпроявляются на досить пізніх стадіях.

Що можете зробити ви

У першу чергу варто постійно пам'ятати про методи самоконтролю, а саме проводити самостійне дослідження молочних залоз, яічек.Проходіть хоча б раз на рік диспансерне обстеження, план якого вам допоможе скласти лікар, так какдіагностіка раку на ранній стадії і лікування значно збільшують шанси на виздоровленіе.Обратіться до лікаря відразу ж, як помітите будь-які ознаки або симптоми. В даний час існує багато простих досліджень так званих скринінгових, що дозволяють на ранніх стадіях запідозрити розвиток злоякісної пухлини. Багато хто з них прості і доступні. Існують тести, що дозволяють за рівнем певних білків (онкогенів) у крові запідозрити розвиток раку.

Що може зробити лікар

Провести повне амбулаторне обстеження, а при необхідності це обстеження можна провести в лікарні. Виходячи з отриманих при обстеженні даних, якщо діагноз рак підтверджений, лікар повинен роз'яснити пацієнту його стан, направити в лікарню, в спеціалізоване відділення, для лікування. Лікування (хірургічне втручання, хіміотерапія, променева терапія або поєднання різних методів), призначається залежно від стадії і поширеності пухлинного процесу, які в діагнозі позначають римськими цифрами (I, II, III, IV), що відображають як розміри пухлини, так і поширення її в межах органу (зазвичай, глибину проростання) або за його межами. Застосовується також єдина міжнародна класифікація по системі трьох літер - TNM, що визначають для кожного захворювання: Т (tumor) - розмір пухлини, N (поdulus) - стан регіонарних лімфатичних вузлів, М (metastasis) - віддалене метастазування

I стадія - обмежений пухлинний процес (до 2 см) без ураження найближчих лімфатичних вузлів;
II стадія - рухома пухлина (від 2 см), поодинокий рухомий метастаз у найближчих лімфатичних вузлах;
III стадія - пухлина обмежена в рухомості, визначаються метастази в найближчих (регіонарних) лімфатичних вузлах;
IV стадія - пухлина будь-якого розміру з віддаленими метастазами або проростає в сусідні органи.

Також лікар забезпечує проведення реабілітаційного періоду.

Існує міжнародна класифікація, згідно з якою виділені 7 основних груп пухлин:

 • епітеліальні пухлини без специфічної локалізації (органонеспеціфіческіе)
 • пухлини екзо- і ендокринних залоз, а також епітеліальних покривів (органо-специфічні)
 • мезенхімальні пухлини
 • пухлини з меланінообразующей тканини
 • пухлини нервової системи і оболонок мозку
 • пухлини системи крові
 • тератоми.

Передпухлинні захворювання

Якщо опитати хворих, які перебувають на обліку в онколога, про історію їхнього захворювання, майже кожен з них вкаже, що до виявлення пухлинного процесу страждав тим чи іншим хронічним захворюванням. Хворі злоякісною пухлиною шлунка вказують на хронічний антацидний гастрит, виразку або поліп шлунка; молочної залози - на фіброаденоматоз; шийки матки - на тривалі ерозії;

Лише в окремих випадках хворі злоякісними пухлинами не можуть назвати захворювань, що передували появі пухлини, тому що злоякісний ріст лише в рідкісних випадках виникає в зовсім здорових тканинах. Майже завжди ріст пухлини починається в тканинах, змінених попереднім патологічним процесом або під впливом тривалого травмування, тому ці хронічні процеси називають передпухлинними, або передраковими захворюваннями. Але виникнення злоякісної пухлини в людини, що страждає цими захворюваннями, не є обязательним.Есть і такі передпухлинні процеси, що обов'язково ведуть у кінцевому випадку до злоякісного росту. Вони називаються облігатними (обов'язковими) предракамі.Такімі захворюваннями є поліпоз і каллезная виразка шлунка, вогнищевий гіперпластичний ригідний гастрит, сімейний поліпозтолстого кишечника, фіброаденоматоз молочних залоз.

Метастази й рецидиви злоякісних пухлин

Через недостатнє або несвоєчасного лікуванню пухлини, у багатьох хворих з'являються вторинні пухлинні вузли в довколишніх і віддалених органах - метастази. Рецидиви й метастази злоякісної пухлини - важке ускладнення, більш небезпечне для життя хворого, ніж первинна пухлина. Раннє виявлення цих ускладнень і спеціалізоване лікування є основним шляхом боротьби за тривалість життя онкологічних хворих.

Для виявлення пухлинного процесу, а також метастазів застосовуються різноманітні методи діагностики.

Методи діагностики злоякісних пухлин

 • Консультація лікаря.
 • Рентгенологічні методи.
 • Мамографія.
 • Комп'ютерна томографія.
 • Ультразвукова томографія.
 • Ендоскопічний метод.
 • Лабораторні дослідження.
 • Цито гістологічні методи.
 • Цитологічний метод.
 • Біопсія.
 • Радіоізотопна діагностика.
 • Радіонуклідні методи.
 • Магнітно-резонансна томографія.
 • ЯМР-спектроскопія invivo.
 • Позитронна емісійна томографія.
 • Термографія

Консультація лікаря.

Першим істотним етапом у розпізнаванні злоякісної пухлини є консультація лікаря, який проводить огляд хворого, з'ясовує історію розвитку захворювання, зміну його проявів протягом часу (анамнез). При огляді хворого лікар досліджує пухлину чи ділянку її передбачуваної локалізації, стан регіонарних і віддалених лімфатичних вузлів.

Рентгенологічні методи

Рентгенографічене обстеження - є основним методом розпізнавання при пухлинах легень, шлунка, товстої кишки.

Мамографія - це спеціальне рентгенівське обстеження молочної залози з використанням невеликої дози рентгенівських променів. Мамографія допомагає виявити в тканині залози ущільнення, що важко визначити обмацуванням, а також інші зміни, які можуть вказувати на можливий розвиток пухлини ще до того, як що-небудь узагалі можна прощупати. Знімки виконуються при деякому стисканні молочної залози. Це робиться для того, щоб зменшити дозу опромінення й одержати знімки більш високої якості. Звичайно проводиться по два знімка кожної желези.Обследованіе краще проводити на 7-й - 10 день від першого дня менструального циклу, коли груди менш болючі. Жінкам у менопаузі маммографія виконується в будь-який зручний час. Як правило, рекомендується, щоб кожна жінка після 45 років мамографію проходила щорічно.

Комп'ютерна томографія - метод дозволяє отримувати зображення різних ділянок тіла, дає можливість отримати за короткий час велику кількість поперекових проекцій, що особливо цінно для локалізації області, з якої в подальшому береться проба тканини для біопсії, а також для планування хірургічного втручання і наступної радіотерапії. Перевагами КТ є більш висока в порівнянні з іншими методами візуалізації деталізація по контрасту. Комп'ютерної томографії (КТ) приділяється особлива роль, а саме роль стандарту.

Ультразвукова діагностика - високоінформативний метод дослідження, застосовується для діагностики пухлин органів черевної порожнини (особливо печінки, жовчного міхура, голівки підшлункової залози) і заочеревинного простору (нирок, наднирників), малого тазу (сечового міхура, матки та її придатків, передміхурової залози), щитовидної залози, м'яких тканин тулуба і т .буд. Під час дослідження також може бути виконана прицільна пункція опухолі.Поскольку ультразвукова томографія сполучає в собі високу інформативність із простотою й безпекою дослідження, вона широко використовується як обов'язковий метод дослідження при підозрі на рак будь-яких локалізацій для виключення наявності метастазів у внутрішні органи і в першу чергу печінку .

Ендоскопічний метод дослідження, завдяки досягненням сучасної електроніки і оптики набув вирішального значення для ранньої діагностики раку внутрішніх локалізацій: шлунка, стравоходу, товстої і прямої кишок, бронхів, дає можливість ретельно оглянути всю слизову оболонку внутрішніх органів, зробити цитологічне дослідження, а при необхідності - узяти шматочок тканини для гістологічного дослідження. Ендоскопічно можна оглянути не тільки порожнинні органи, а й грудну (плевральну) порожнину, черевну, порожнини суглобів, середостіння та ін.

Цитологічний метод дослідження отримав заслужене визнання і поширення. Простота і доступність його використання в поліклінічних закладах, а головне - достовірність, дозволяють у багатьох випадках розпізнавати ранні форми злоякісного процесу. Вперше він був застосований для діагностики раку шийки матки.

Біопсія - видалення або скусування шматочка пухлини чи підозрілої на пухлину тканини для гістологічного дослідження. Вона буває тотальною, коли пухлинний вузол або підозрілий на метастаз лімфатичний вузол видаляється цілком. Якщо для дослідження, висікається лише ділянка пухлини чи підозрілої на пухлину тканини - це інцизійна біопсія.

Радіоізотопна діагностика . В онкологічній практиці застосовується метод сканування органів при підозрі їх на пухлинне ураження (первинне або метастатичне). Метод контактної бета-радіометрії використовується в діагностиці меланом шкіри, при поверхнево розташованих пухлинах молочної залози, при хворобі Педжета.

Радіонуклідні методи . В даний час для діагностики застосовують сцинтиграфію кістяка, мозку, легенів;

Пухлини спинного мозку

Пухлини спинного мозкуПухлини спинного мозку - це пухлини, що розвиваються з паренхіми спинного мозку, його корінців, оболонок або хребців. Вони поділяються на екстра-та субдуральні, екстра- і інтрамедулярні. Симптомами раку спинного мозку можуть бути болі в хребетної області (як тягнуть, так і простреливающие), посилюються в лежачому положенні і знижують свою інтенсивність, коли людина стоїть. При подальшому зростанні пухлини симптоми залежать від місця розташування пухлини - в залежності від того, яку частину спинного мозку пошкоджує хвороба, спостерігаються сильні болі, зниження чутливості в області шиї, ключиці, верхніх і нижніх кінцівках, часто зустрічається виникнення рухових розладів - парезові навіть паралічів.

Продовжити

Лікування раку шийки матки

Рак шийки маткиРак шийки матки - бич сучасних жінок - злоякісна пухлина , яка за даними медичної статистики серед онкологічних захворювань, займає четверте місце (після раку шлунка, шкіри та молочних залоз).

Продовжити

Лікування раку простати

лікування раку простатиПередміхурова залоза (синонім - "простата") - важливий компонент чоловічої репродуктивної системи, що відповідає за безліч функцій - від синтезу чоловічого статевого гормону (тестостерону) до приємних відчуттів під часом оргазма.Поетому діагноз "рак передміхурової залози" (рак простати) - серйозне випробування для чоловіка, як з фізіологічної, так і з психологічної точки зору.

Продовжити

Лікування раку нирки

рак ниркиРак нирки (ренальний рак) - злоякісне освіту ниркової тканини (паренхіми), яке становить 3% від усіх злоякісних пухлин.

Дуже часто захворювання може протікати безсимптомно, без будь - якої залежності від величини пухлини, її поширеність і клінічних проявів. У більшості хворих наблюдают- погіршення загального стану, що виявляється загальною слабкістю, втратою апетиту, схудненням, "безпричинним" підвищенням температури тіла, частіше під вечір, артеріальною гіпертензією, підвищеною пітливістю, полицитемией, анемією, гіперкальціємією, нирковою дисфункцією.

Продовжити

Лікування раку печінки

лікування раку печінкиРак печінки виникає як аномальний ріст клітин в печінці, в результаті чого утворюється пухлина печінки. Якщо аномальні ракові клітини виникають саме в печінці, такий рак печінки називається первинним. Деякі пухлини печінки є доброякісними - вони не поширюються на інші частини тіла. Злоякісні пухлини печінки можуть проростати в інші органи, а також поширюються по всьому організму.

Продовжити

Лікування раку молочної залози

Рак молочної залозиРак молочної залози - це злоякісна пухлина желеозістой тканини молочної залози, яка посідає перше місце серед усіх злоякісних новоутворень у жінок і має виражену тенденцію до зростання. Рак розвивається на тлі так передпухлинних захворювань: мастопатії і фіброаденоми. Мастопатія - патологічний стан молочної залози, обумовлене розладом гормональної регуляції.

Продовжити

Лікування раку легенів

Лікування раку легенівРак легенів - широко поширене захворювання, що зустрічається частіше у курців. Близько 8 з 10 випадків рак легенів розвивається у людей старше 60 років. Рак легенів буває: центральним і переферическую. За гістологічною будовою розрізняють 2 великих групи: чи не дрібноклітинний, і дрібноклітинний рак легенів. Основним фактором ризику захворювання раку легенів є куріння - ймовірність смерті від раку легенів вище у 8 разів у людей, що викурюють 1-14 сигарет в день, в порівнянні з некурящими.

Продовжити

Лікування раку кишечника

Рак товстого кишечника Рак товстого кишечника (колоректальний рак) - злоякісна пухлина, яка росте із слизової оболонки, що вистилає стінки товстого кишечника. Рак товстої кишки має тенденцію до почастішання, смертність від нього збільшується. З різних відділів товстої кишки рак частіше зустрічається в прямій кишці, рідше - в сигмовидної, сліпий, печінковому і селезінковому кутах поперечної ободової кишки.

Продовжити