Medicalpark
Neolife
Medilife
Florence
liv-hospital
Romatem

Хвороба Паркінсона

Лікування хвороби ПаркінсонаХвороба Паркінсона(БП) - хронічне прогресуюче дегенеративне захворювання центральної нервової системи, клінічно виявляється порушенням довільних рухів.

Це хронічне повільно прогресуюче захворювання центральної нервової системи, вперше билоопісана в 1817 році англійським лікарем Джеймсом Паркінсоном. Відоме тепер всім назву 50 років потому запропонував великий французький невролог Шарко.

Паркінсонізм виникає в тих випадках, коли з якихось причин перестає нормально функціонувати невелику ділянку головного мозку (так зване «чорне речовина») і спостерігається дефіцит найважливішого для нормальної життєдіяльності мозку речовини - дофаміну, що грає роль нейромедіатора, який бере участь в м'язовій активності. Це відкриття стало першим успішним моментом в лікуванні хвороби Паркінсона і стало відправною точкою в подальших дослідженнях.

Причини захворювання:

 • Старіння- одним з причинних факторів паркінсонізму може бути вікове зниження кількості мозкових нейронів. Кожні 10 років життя людина втрачає близько 8% нейронів. Компенсаторні можливості мозку настільки великі, що симптоми паркінсонізму з'являються лише при втраті 80% нейронної маси.
 • Спадковість - У 15 -20% хворих цим захворюванням є близькі родичі з симптомами паркінсонізму (такими, як тремор). В даний час учені виявили кілька генів, відповідальних за появу паркінсонізму в молодому віці. Генетична мутація, як припускають, може бути викликана впливом деяких токсинів в навколишньому середовищі.
 • Деякі токсини і речовини- Були виявлені випадки, коли різні хімічні речовини "запускали" патологічний процес в нейронах головного мозку і викликали прояви важкого паркінсонізму. Хвороба Паркінсона була виявлена ​​у молодих наркоманів, які брали синтетичний героїн.

Інші причини БП включають:

 • вірусні інфекції, що призводять до постенцефалітіческій паркінсонізму;
 • атеросклероз судин головного мозку;
 • важкі і повторні черепно-мозкові травми.
 • тривалий прийом деяких препаратів, що блокують вивільнення або передачу дофаміну (наприклад нейролептиків), може також призвести до появи симптомів паркінсонізму.
 • деякі захворювання мозку (набряки, пухлини).

Тим, кому доля дарує довге життя, підвищується ризик опинитися жертвою хвороби Паркінсона, яка діє, не кваплячись, вибірково і вражає приблизно кожної сотої людини похилого віку. Серед них чимало людей, що досягли вершин влади і почестей. До числа тих, хто на схилі років страждав цим захворюванням, відносяться Сальвадор Далі, Мао Цзедун, Ясір Арафат, Папа Римський Іоанн Павло II. Порушення функції дофамінергічних нейронів призводить до дисбалансу гальмівних (дофамінових) і збуджуючих (ацетилхолінових) нейротрансмітерів, що клінічно проявляється симптомами БП.

Симптоми хвороби Паркінсона:

 • гіпокінезія-проявляється уповільненням і зменшенням кількості рухів;
 • зігнута поза-відображає ригідність в м'язах-згиначів тулуба, що проявляється сутулістю при ходьбі.
 • уповільнена хода - пацієнт з БП ходить дрібними шаркотінням кроками, які іноді змушують його для підтримки вертикальної пози прискорювати крок і іноді навіть переходити на біг (т.зв. "пропульсия").
 • ахейрокінез- зменшення розмахування руками при ходьбі;
 • труднощі в підтримці рівноваги (постуральна нестійкість). Постуральні рефлекси беруть участь у регуляції стояння і ходьби і є мимовільними. Порушення зтіхрефлексов пояснює часті падіння хворих паркінсонізмом.
 • епізоди "застигання" - замішання на початку руху або перед подоланням перешкоди (наприклад, дверного отвору). Може проявлятися також у листі й мови.
 • ригідність за типом "зубчастого колеса" -Клінічна проявляється підвищенням м'язового тонусу. При дослідженні пасивних рухів у пацієнта відчувається характерне опір в м'язах кінцівок, що отримало назву феномена "зубчастого колеса". Підвищений тонус скелетної мускулатури обумовлює і характерну сутулу позу пацієнтів з хворобою Паркінсона (т.зв. позу "прохача");
 • тремор спокою- виникає через ритмічного скорочення м'язів-антагоністів з частотою 5 коливань на хвилину і являє собою тремор спокою. Тремтіння найбільше помітно в кистях рук, нагадує "скочування пігулок" або "рахунок монет" і стає менш вираженим або зникає при виконанні спрямованого руху;
 • мікрографія- порушення координації в зап'ясті і кисті породжує невеликий нечіткий почерк.
 • рідкісне миготіння - виникає внаслідок гіпокінезії в мускулатурі повік. Погляд хворого сприймається як "Немигающий".
 • гипомимия (маскообразное особа);
 • монотонна мова - втрата координації в м'язах, що беруть участь в артикуляції, призводить до того, що мова хворого стає одноманітною, втрачає акценти й інтонації (діспросодія).
 • порушення ковтання - для страждаючих БП нехарактерна гіперсалівація, але утруднення ковтання заважають хворим звільняти порожнину рота від нормально продуцируемой слини.
 • слинотеча;
 • порушення функції сечового міхура-Спостерігається зниження сили скорочення сечового міхура і часті позиви на сечовипускання (т.зв. "нейрогенний сечовий міхур").
 • вегетативні розлади-включають часті закрепи, викликані млявою скорочувальної здатністю кишечника, підвищену сальність шкіри (жирну себорею), іноді ортостатичну гіпотонію.;
 • депресія-приблизно у половини пацієнтів з хворобою Паркінсона (за різними даними від 30 до 90% випадків) відзначаються прояви депресії.

Крім перерахованих симптомів, багато хворих скаржаться на труднощі при вставанні з ліжка і при поворотах в ліжку під час нічного сну, що істотно порушує не лише якість нічного сну, але і, як наслідок, повноцінність денного неспання.

Перебіг захворювання.

Як правило, БП має повільний плин, так що на ранніх стадіях захворювання може недиагностированное протягом декількох років. Для характеристики стадій БП використовується ряд шкал, у тому числі Оціночна Шкала Хена і Яра (HoehnandYahrRatingScale) і Уніфікована Оціночна Шкала Хвороби Паркінсона (UnifiedParkinson'sDiseaseRatingScale). Деякі шкали тестують рівень денної активності та адаптації хворого (ActivityofDailyLivingScale).

Діагностика хвороби Паркінсона.

На ранніх етапах розвитку хвороби Паркінсона навіть досвідченим невропатологам буває досить важко діагностувати дану патологію. Яких-небудь лабораторних аналізів, що допомагають діагностувати хворобу Паркінсона, поки що ще немає. Лікарю необхідно спостерігати хворого певний час, щоб виявити, що тремор постійний і пов'язаний з іншими з іншими класичними симптомами захворювання, щоб виключити інші захворювання, які можуть викликати подібні симптоми. Наприклад, лікар може призначити МРТ, щоб перевірити, що немає ознак інсульту або пухлини головного мозку. У зв'язку з тим, що інші форми паркінсонізму можуть мати схожі риси, але різне лікування, досить важливим моментом стає якомога рання діагностика хвороби Паркінсона і призначення відповідного лікування.

Лікування хвороби Паркінсона.

Лікування хвороби Паркінсонаможе бути спрямоване або на підвищення рівня дофаміну в мозку, або на зниження рівня ацетилхоліну, чтобивосстановіть порушення балансу нейротрансмітерів. Хвороба Паркінсона вимагає безперервного лікування. Своєчасне і правильно підібране лікування, як правило, зберігає на багато років професійну та побутову активність хворого. Лікарська терапія в поєднанні з дієтою, спеціальними фізичними вправами, масажем, психотерапією і фізіотерапією не тільки подовжують життя хворого, але і значно підвищують її якість. Величезне значення має допомога хворому та психологічна підтримка з боку рідних і близьких. Контролювати симптоми і полегшити перебіг захворювання можна за допомогою медичних препаратів. Леводопа - найдієвіші ліки для того, щоб контролювати симптоми хвороби Паркінсона. Але тривале лікування даним препаратом або прийом препарату великими дозами може призвести до різних порушень. З цієї причини багато лікарі призначають інші медичні препарати людям з хворобою Паркінсона на ранній стадії. Це дозволяє виграти час і відкласти лікування препаратом Леводопа, необхідність в якому може виникнути з часом у зв'язку з прогресуванням захворювання. У деяких випадках проводиться лікування, зване глибока стимуляція головного мозку. Даний спосіб лікування полягає в тому, що хірург проводить операцію з розміщення електродів в головному мозку пацієнта. Електроди передають невеликі електричні сигнали до певних ділянок головного мозку, які контролюють руху. Слабкі електричні сигнали покращують роботу даних ділянок головного мозку. Пацієнти після імплантації стимулятора в мозку набувають колишній стан здоров'я, яке у них було до захворювання.

Як жити з хворобою Паркінсона?

 • Головне не займатися самолікуванням, а в точності виконувати всі призначення лікаря, намагатися дотримуватися рекомендованої дієти і виконувати фізичні вправи.
 • Вчіться з гідністю приймати деяку залежність від оточуючих людей і стримувати емоції при нетактовну поведінку сторонніх.
 • Використовуйте досвід людей, які відчувають ті ж труднощі, що і ви, але вже навчилися їх долати, спілкуйтеся з ними, бо хвора людина може відчути полегшення, якщо знатиме, що він не один.
 • Намагайтеся по мірі можливості підтримувати фізіческуюі соціальну активність.
 • Подумайте про те, як змінити своє життя. Можливо, вам вдасться розкрити в собі нереалізовані здібності і таланти.
 • Внаслідок хвороби Паркінсона страждає не тільки сам хворий, а й близькі люди, тому дозвольте їм надавати Вам необхідну допомогу, підтримку і допомагати у прийнятті важливих рішень.

Хвороба ПаркінсонаХвороби не вибирають, кого вразити. І якщо лікар поставив діагноз хвороба Паркінсона не слід впадати у відчай. Так, ця хвороба хронічна. Так, вона вимагає безперервного лікування. Так, вона обмежує Вашу рухову активність і на роботі і вдома. Але при цьому важливо розуміти, що сучасні способи лікування можуть забезпечити вам гідне і якісну компенсацію і дозволять протягом тривалого часу зберігати працездатність. Надолю вчасно поставити діагноз і проводити кваліфіковане лікування.