Medicalpark
Neolife
Medilife
Florence
liv-hospital
Romatem

Акушерська і гінекологічна допомога

Гінекологія та АкушерствоГінекологія та акушерство - сфера медицини, відповідальна за репродуктивне здоров'я жінок, тому є одним з пріоритетних напрямків роботи деяких наших клінік.

Висококваліфіковані акушери-гінекологи з великим досвідом роботи з делікатністю підійдуть до вирішення будь-яких хвилюючих Вас питань.

Наші центри оснащені сучасним медичним обладнанням для діагностики: УЗД, ультразвукова гістеросальпінгографія, тривимірне УЗД плоду - 3D-4D, кольпоскопія, а також лікування за допомогою лапароскопії, лазерної та радіохвильової хірургії.

Знання особливостей анатомії і фізіології жіночого організму відіграє важливу роль не тільки в збереженні репродуктивного здоров'я жінки, але і допомагає своєчасно діагностувати захворювання, призначити адекватне лікування, а найважливіше в цілях профілактики гінекологічних захворювань.

Анатомія жіночих статевих органів.

Жіночі статеві органи поділяються на: внутрішні та наружние.Наружние жіночі статеві органи, organa genitalia feminina externa:

 • жіноча статева область, pudendum femininum (лобок, великі і малі статеві губи, переддень піхви, обмежене зверху невинною плівою). У переддень піхви відкриваються вивідні протоки великих вестибулярних (бартолінових) залоз.
 • клітор, clitoris
 • жіночий сечівник, urethra feminina.

До внутрішніх жіночим organa genitalia feminina interna статевих органів належать:

 • яєчник, ovarium
 • маткова труба, tuba uterina (salpinx)
 • матка, uterus (metra)
 • піхву, vagina
 • придаток яєчника, epoophoron.

Яєчники.

ЯєчникиЯєчник - парний орган, в якому відбувається утворення і дозрівання яйцеклітин. Яєчник розташовується біля бокової стінки малого таза поперечно, у верхньої апертури малого тазу з обох сторін дна матки, де прикріплюється допомогою брижі до заднього листка широкої зв'язки матки, нижче маткової труби. У ньому розрізняють дві поверхні - медіальну, і латеральну; Як розміри, так і маса яєчників мінливі і залежать від віку, індивідуальних особливостей і стану організм. Вільний край яєчника звисає в порожнину тазу.

У кірковій речовині яєчників розташовані численні пухирчасті кулясті мішечки. Вони знаходяться в різних стадіях розвитку. Фолікули, що мають менші розміри, називаються первинними фолікулами яєчника, а фолікули, що мають великі розміри, містять фолікулярну рідину і називаються везикулярним фолікулами, де і розвивається жіноча статева клітина - яйцеклітина. Дозріваючи, фолікул збільшується, стінка у дозрілого фолікула лопається і з нього виходить яйцеклітина. Вона переміщається яєчникової бахромкою, через маткову трубу, в порожнину матки.
Цей вельми складний процес і називається овуляція.

Фолікул може не закінчити свого розвитку, і тоді він поступово розсмоктується. На місці лопнув фолікула утворюється залоза внутрішньої секреції - жовте тіло, яке в подальшому атрофується і перетворюється на белоетело, яке згодом зникає. У разі запліднення яйцеклітини жовте тіло зберігається до кінця вагітності і носить назву істинного жовтого тіла вагітності, на відміну від зникаючого менструального тіла.

Менструальний цикл - циклічно повторюються зміни в організмі жінки, зовнішнім проявом яких є кров'яні виділення зі статевих шляхів - менструація.

Менструальний цикл встановлюється після першої менструації (менархе) яка виникає у віці 10-12 років і зберігається протягом репродуктивного періоду життя жінки зі здатністю до відтворення потомства. Циклічні зміни в організмі жінки носять двофазний характер.

 • Перша (фоллікуліновая) фаза циклу визначається дозріванням фолікула і яйцеклітини в яєчнику, після чого відбуваються його розрив і вихід з нього яйцеклітини - овуляція.
 • Друга (лютеиновая) фаза пов'язана з утворенням жовтого тіла. Одночасно в циклічному режимі в ендометрії послідовно відбуваються регенерація і проліферація функціонального шару, сменяющаяся секреторною активністю його залоз.

Біологічне значення змін, які відбуваються протягом менструального циклу в яєчниках і ендометрії, полягає в забезпеченні репродуктивної функції на етапах дозрівання яйцеклітини, її запліднення та імплантації зародка в матці. Якщо запліднення яйцеклітини не відбувається, функціональний шар ендометрія відторгається, із статевих шляхів з'являються кров'янисті виділення.

Перший день менструації умовно приймається за перший день циклу, а тривалість циклу розраховується як інтервал між першими днями двох наступних менструацій.

Зовнішні параметри нормального менструального циклу:

тривалість від 21 до 35 днів (для 60% жінок середня тривалість циклу складає 28 днів);
тривалість менструальних виділень від 2 до 7 днів;
величина крововтрати в менструальні дні 40-60 мл (в середньому 50 мл).

Піхва

являє собою трубчастий м'язовий орган, покритий зсередини багатошаровим плоским неороговевающим епітелієм. Стінка піхви представлена ​​трьома шарами. Зовнішній шар - сполучнотканинна оболонка, середній - м'язова оболонка, а внутрішній представлений слизовою оболонкою. Кровопостачання здійснюється гілками внутрішньої клубової артерії, середньої прямокишечной і внутрішньої сороміцької артеріями. Іннервацію піхву отримує від загального матково-піхвового нервового сплетення.

Матка

являє собою непарний порожнистий м'язовий орган. У ній розрізняють передню (міхурну) і задню (кишкову) поверхню, а також дві бічні поверхні. Матка складається з тіла і шийки і перешийок. Між тілом і шийкою матки мається кут 90-120 ° (anteflexio), звернений кпереди. Вся матка також нахилена кпереди (anteversio). Стінка матки представлена ​​трьома шарами: серозним, м'язовим і слизовим. Основними джерелами кровопостачання служать маткові і яєчникові артерії, а також артерія круглої зв'язки матки.

Придатки матки

представлені яєчниками і матковими трубами. Маткові труби-порожнисті органи, що з'єднують порожнину матки з черевною. Маткова труба має чотири відділи:

 • матковий (інтерстиціальний) з шириною просвіту від 0,8 до 1 мм,
 • перешийок труби - довжина 3-4 см, ширина просвіту 2-3 мм,
 • ампула маткової труби - довжина близько 8 см, ширина просвіту від 8 до 15 мм,
 • воронка маткової труби - найбільш широкий її відділ, що закінчується бахромками довжиною 1-1,5 см.

Стінка труби має чотири шари: серозний, підсерозний, м'язовий і слизову оболонку. Кровопостачання і іннервація здійснюються тими ж судинами і нервами, що і матка.

Фіксуючий апарат внутрішніх статевих органів представлений:

 • підвішують апарату: круглі зв'язки матки, широкі зв'язки матки, підвішують і власні зв'язки яєчників.
 • закріплюється (фіксуючим) апаратом: лобково-міхурово і міхурово-маткові зв'язки, кардинальні зв'язки, крижово-маткові зв'язки, між якими проходить ампула прямої кишки.
 • Підтримуючим апаратом служать м'язи і фасції тазового дна.

У житті жінки прийнято розрізняти такі вікові періоди:

 • антенатальний або період внутрішньоутробного розвитку - відбувається закладка і розвиток всіх органів і систем плода, у тому числі і статевої системи.
 • дитинства (від моменту народження до 9-10 років); статеві органи дівчатка ростуть і розвиваються. Яєчники раніше інших відділів внутрішніх статевих органів починають опускатися в порожнину малого тазу. Розміри і форма яєчників при цьому не змінюються, а кількість прімордіальних фолікулів зменшується до 250000-300000.
 • У препубертатний (10-11 років) період яєчники різко збільшуються, і маса їх досягає 4-5 г, кількість прімордіальних фолікулів зменшується до 100000-300000.Матка збільшується в розмірах, а її співвідношення з шийкою змінюється і становить 3: 1 .
 • пубертатний або період статевого дозрівання (12-16 років) завершується формування зовнішніх статевих органів, і вони набувають схожість з органами дорослої жінки.
 • підлітковий або перший перехідний період (16-18 років) у дівчаток завершується розвиток статевого апарату, встановлюється сувора циклічність процесів у вищих центрах регуляції репродуктивної системи і залозах внутрішньої секреції. До початку цього періоду у більшості з них встановлюється менструальна функція (12-16 років).
 • статевої зрілості або репродуктивний (18-40 років). Цей період характеризується суворої циклічністю функції статевої системи (зростання і дозрівання фолікула, овуляція, розвиток жовтого тіла), що створює сприятливі умови для наступу і виношування вагітності. До кінця цього періоду кількість прімордіальних фолікулів зменшується до 25-35 тис.
 • клімактеричний період: супроводжується старінням ядер гіпоталамуса, порушенням циклічності викиду в кровотік гонадотропін-релізинг гормону, зміщенням піку його викиду, що веде до тривалих затримок менструацій і іноді до подальшим тривалим кровотеч.
  • пременопаузальний (41-45 років) характеризується зниженням функції яєчників, в результаті чого спостерігається періодичне порушення ритму менструальних виділень.
  • Менопауза - це період, коли відзначається останнім маткова кровотеча, обумовлене гормональної функцією яєчників.
  • Постменопаузальний період передує настанню старості (6-8 років після менопаузи) характеризується припиненням функції яєчників і повним припиненням менструацій. При цьому яєчники зменшуються в розмірах і ущільнюються, зменшується секреція великих вестибулярних залоз, матка різко зменшується в розмірах і її дно опускається нижче площини входу в малий таз, атрофується жирова клітковина в товщі великих статевих губ і т.д. Ці процеси поєднуються зі старінням всього організму жінки.
  • перименопаузальний (1,5-2 роки до і 1,5-2 роки після менопаузи);
 • період старіння (починається через 6-8 років від менопаузи).

ДІАГНОСТИКА ВАГІТНОСТІ. Визначення терміну вагітності

Діагноз вагітності є безсумнівним, якщо при обстеженні визначають частини плода, серцебиття і ворушіння плода, при ультразвуковому дослідженні - плодове яйце. Ці достовірні ознаки вагітності з'являються не на початку її, а в більш пізні терміни. У ранні терміни діагноз вагітності встановлюють на підставі можливих і ймовірних ознак.

Можливі (сумнівні) ознаки вагітності:

 • зміни в апетиті (відраза до м'яса, риби та ін.)
 • примхи (тяжіння до гострих страв, до незвичайних речовин - крейди, глини та ін.).
 • нудота, блювота вранці;
 • зміна нюхових відчуттів (відраза до духів, тютюнового диму та ін.).
 • зміни з боку нервової системи: дратівливість, сонливість, нестійкість настрою.
 • пігментація шкіри на обличчі, по білій лінії живота, сосків і навколососкових гуртків.

Ймовірні ознаки вагітності:

 • припинення менструації;
 • поява молозива з відкриваються на соску молочних ходів при натисканні на молочні залози;
 • синюшність (ціаноз) слизової оболонки піхви і шийки матки;
 • зміна величини, форми і консистенції матки;
 • лабораторні дослідження (визначення хоріонічного гормону в сечі і крові).

Достовірні ознаки:

 • Визначення частин плода при пальпації живота жінки (прийоми Леопольда).
 • Визначення рухів плода під час пальпації: відчуття руху плода при пальпації або УЗД.
 • Вислуховування серцевих тонів плода. Діагноз вагітності підтверджується при вислуховуванні серцевих тонів плода, частота яких 120/140 в хв. Серцеві скорочення можна визначати з 5-7 тижнів за допомогою інструментальних методів дослідження: ЕКГ, фонокардіографії, кардіотокографії, УЗД, а з 17-19 тижнів - аускультації.

Виявлення ймовірних ознак вагітності виробляють шляхом:

 • опитування;
 • обмацування молочних залоз і видавлювання молозива;
 • огляду зовнішніх статевих органів і входу в піхву;
 • дослідження за допомогою дзеркал;
 • піхвового і дворічного піхвової-абдомінального дослідження жінки.

Затримка менструації є важливою ознакою, особливо у жінок з регулярним циклом. Значення цього симптому збільшується, якщо він поєднується з набухання молочних залоз і появою в них молозива, з виникненням ціанозу піхви і особливо піхвової частини шийки матки, із зміною величини і консистенції матки.

Таким чином, діагноз вагітності встановлюють на підставі даних клінічного обстеження. Проте в деяких випадках при скруті діагностики вагітності або з метою диференціальної діагностики застосовують лабораторні діагностичні методи. Діагностика ранніх термінів вагітності заснована на визначенні в біологічних рідинах організму жінки речовин, специфічних для вагітності.

Як біологічні, так і імунологічні методи засновані на визначенні в біологічному матеріалі (найчастіше в сечі) хоріогонадотропін (ХГ) - гормону, що секретується хорионом з перших днів вагітності і триває до пологів з максимальною продукцією на 60-70 день після імплантації. Потім рівень його знижується і зберігається стабільним до пологів.

Імуноферментні експрес-методи визначення ХГ або b-ХГ в сечі дозволяють діагностувати вагітність через 1-2 тижні після нідації плодового яйця. Існують тест-системи для швидкого визначення наявності або відсутності вагітності, якими можуть користуватися самі жінки.

Інші методи дослідження

Діагностика маткової вагітності за допомогою УЗД можлива вже з 4-5 тижнів (з першого дня останньої менструації!). При цьому в товщі ендометрію визначають плодове яйце у ​​вигляді округлого освіти зниженої ехогенності з внутрішнім діаметром 0,3-0,5 см.

Визначення терміну вагітності І ДАТИ ПОЛОГІВ

Визначення терміну вагітності проводять на підставі анамнестичних даних (затримка менструації, дата першого ворушіння плода), за даними об'єктивного обстеження (величина матки, розміри плоду) і за даними додаткових методів дослідження (УЗД).

Термін вагітності і дату пологів визначають:

 • За датою останньої менструації. Для визначення дати пологів до першого дня останньої менструації додають 280 днів (10 місячних місяців) або використовують формулу Негелі: від дати початку останньої менструації віднімають 3 місяці і додають 7 днів. Даний метод не може бути використаний у жінок з нерегулярним менструальним циклом.
 • За овуляції. Якщо в силу тих чи інших обставин жінка може назвати дату передбачуваного зачаття (рідкісні статеві контакти, операція екстракорпорального запліднення, інсемінація спермою донора), то термін вагітності відраховують від дати зачаття, попередньо додавши 2 тижні, а дату пологів визначають - від дати овуляції віднімають 3 місяці 7 днів.
 • За першій явці. При постановці на облік по вагітності обов'язковим моментом дослідження вагітної є вагінальне дослідження, при якому з певною точністю можна визначити термін вагітності.
 • По першому ворушінню. Визначення терміну вагітності за датою першого ворушіння плода можливо в другій її половині. У середньому першородячих жінки відчувають ворушіння плода, починаючи з 20 тижнів, а повторнородящі - з 18 тижнів вагітності.
 • За даними ультразвукового дослідження. Точність визначення терміну вагітності за даними ультразвукового дослідження досить висока, особливо в I триместрі вагітності.
 • За допологового відпустки.

Об'єктивне визначення терміну вагітності в I триместрі можливо прибімануального обстеженні жінки. З 16 тижнів дно матки промацують над лоном і про термін вагітності судять по висоті стояння дна матки над лобковим зчленуванням, виміряної сантиметровою стрічкою.

 • У 4неделі - матка завбільшки з куряче яйце
 • 8 тижнів - матка величиною з гусяче яйце
 • 12 тижнів -дно матки у верхнього краю лона
 • 16 тижнів - дно матки на середині відстані між лоном і пупком (на 6 см вище лона)
 • 20 тижнів - дно матки на відстані 11-12 см над лоном, з'являються рухи плоду, вислуховується серцебиття
 • 24 тижнів - дно матки на рівні пупка, 22-24 см над лоном
 • 28 тижнів - дно матки на 4 см вище пупка, 25-28 см над лоном
 • 32 тижнів - дно матки на середині відстані між пупком і мечовидним відростком, окружність живота на рівні пупка 80-85 см, пупок дещо згладжений.
 • 36 тижнів - дно матки у ребрових дуг, на рівні мечоподібного відростка, окружність живота 90 см, пупок згладжений.